خانه » پروژه » عمران و معماری » رساله معماری مسجد
رساله معماری مسجد

رساله معماری مسجد

دانلود رساله معماری مسجد

مقدمه

مسجد کانون تجلی هویت معنوی مسلمانان و فضای انس و الفت با معبود آفریننده جهانی بر پایه حکمت و نظم و وحدت، از صدر اسلام تا کنون مهم­ترین عنصر شهری و معماری و کانون تبلور عالی­ترین اشکال برآمده از باورهای عمیق اعتقادی، خلاقیت، ذوق و سلیقه معماران مسلمان بوده است و مساجد دوره اسلامی کشورمان، میراث گرانبهای این سرزمین­اند که آوازه آنها در سراسر گیتی پراکنده است.

 بی شک حال و هوای معنوی حاکم بر مساجد تاریخی و سنتی این سرزمین، هر بیننده­ای را مسحور خود کرده و به راستی که این مساجد بازتابی از عالم معقولات به عالم محسوسات اند تا گوشه­ای از آن عالم مقدس را با «معماری قدسی» خود بر انسان عاجز از درک ماوراء بنمایانند. گرچه ابعاد مختلف فرهنگی، اقلیمی، سیاسی، اقتصادی، دانش فنی و … حاکم بر جامعه در طول تاریخ بر تحولات ظاهری مساجد تأثیر گذاشته­اند، اما روح معنوی حاکم بر مساجد ـ فضای راز و نیاز انسان با خالق یکتا ـ که از منبعی مشترک سرچشمه می­گیرد، سبب ایجاد انسجام و پیوندی بین مساجد صدر اسلام تا پیش از دوره­های متأخر شده است، گویی هر یک با زبان حال خود قصه واحدی می­سرایند و “عجب آنکه این قصه را از هر زبانی که می­شنوی نامکرر است.۳

علل این انقطاع و کم مایگی مساجد اخیر گرچه در محدوده این پژوهش نمی­گنجد، اما بی تردید نمی­توان آن را صرفاً حمل بر روح معماری حاکم بر زمانه و تفاوت نگرش و نیاز انسان امروزی دانست. چرا که آن معبود لایزال و فطرت و نیازهای معنوی آدمی همواره ثابت و تغییر ناپذیرند و بنابراین معماری مساجد،  باید کالبد و روحی مشترک و پایدار در همه اعصار داشته باشد که سوای از مقتضیات معماری زمانه باشد.

منابع

منابع فارسی

آنتونیادس،آنتونی سی (۱۳۸۱)؛ بوطیقای معماری(آفرینش در معماری)، جلد دوم؛ ترجمه احمدرضا آی؛ تهران: نشر سروش.

اتینگهاوزن،ریچارد و گرابار،الگ (۱۳۷۸)؛ هنر و معماری اسلامی؛ ترجمه یعقوب آژند؛ تهران: نشر سمت.

احمدی ملکی، رحمان (۱۳۷۸)؛ فرم ها و نقش های نمادین در مساجد ایران؛ مجموعه مقالات همایش معماری مسجد: گذشته، حال، آینده؛ ویراستار محمد قره چمنی؛ جلد اول؛ تهران: دانشگاه هنر؛ ص (۱۹).

اردلان، نادر و لاله بختیار (۱۳۸۰)؛ حس وحدت سنت عرفانی در معماری ایرانی؛ ترجمه حمید شاهرخ ؛ تهران: نشر خاک.

امامی جمعه، سید مهدی (۱۳۸۵)؛ فلسفه هنر در عشق شناسی ملاصدرا ؛ تهران: انتشارات فرهنگستان هنر.

بصیری، آرش (۱۳۸۴)؛ طراحی مجتمع فرهنگی مذهبی؛ پایان نامه کارشناسی ارشد؛ مرکز اسناد دانشگاه آزاد  خوراسگان.

فرمت : قابل ویرایش |  WORD | صفحات : ۱۶۶

*************************************

نکته : فایل فوق قابل ویرایش می باشد

برای مشاهده سایر عناوین برروی لینک زیر کلیک بفرمایید


اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است