دانلود مقاله عایق

دانلود مقاله عایق

عایق
فهرست مطالب
 عایق صوتی 5
نگاه اجمالی 5
تاریخچه 5
تولید صوت 5
انتشار صوت 6
ارتباط صوت و ارتعاش 6
آیا فقط آزمایشهای مربوط به هوا وسیله انتقال صوت است؟ 7
نقش شیشه های چند جداره به عنوان عایق صوتی 7
آکوستیک و عایق صوتی اتاق 8
انعکاس صوت در یک اتاق 10
انعکاسهای متوالی 11
چگونه به هدف خود نزدیک تر شویم؟ 19
Damping یا خفه کردن صدا 19
عایق های حرارتی 20
عايقهاي حرارتي بر پايه مواد معدني  Mineral Insulation 20
پشم شيشه (GLASS WOOL) 21
پشم سنگ 22
مزايا 25
معايب: 26
كاربرد: 27
پشم سرباره (SLAG WOOL) 27
عايقهاي سيليكات 29
Calcium silicate سيليكات كلسيم 29
سيليكات آلومينيوم 31
الياف كربني  carbon_fiber 32
توليد الياف کربن از پيش زمينه پلي اکريلونيتريل 32
ساختار الياف کربن 33
الياف گرافيتي Graphite fiber 35
الياف شيشه glass fiber 38
شيشه سلولي  Cellular glass 39
الياف سراميكي نسوز( ceramic fiber) 40
معرفي الياف سراميكي 41
خصوصيات و ويژگي هاي الياف سراميكي 42
الياف فله Ceramic fiber bulk 42
پتوي سراميكي Ceramic Blanket 42
الياف آزبستي 43
اتيلن – پروپيلن- داين-منومر 44
اسفنج پلي استايرن polystyrene foam 46
پلي استايرن منبسط شده (فوم پلي استايرن ,پلاستو فوم يا يونيليت) 46
پلي استايرن منبسط شده: 47
مزايا 48
معايب 48
اسفنج پلي يورتان POLYURETHANE FOAM 50
فوم pvc يا فوم پلي وينيل كلرايد Expanded polyvinyl chloride 52
اسفنج پلي اتلين(پلي فوم) Polyethylene foam 53
اسفنج فنوليك Phenolik foam 53
اسفنج اوره فرم آلدئيد Urea formaldehyde foam 55
عايق دياتومه اي ( diatomaceous insulation ) 56
عايق سلولزي: (cellulose insulation) 57
پشم چوب(wood wool) 60
پنجره دو جداره با قاب uPVC 62
بتن گازی(سلولی , متخلخل) ( Cellular,Gas,Aerated concrete ) 66
خواص بتن سلولي 67
پرليت منبسط, پرليت Expanded perlit, perlit 69
پرليت منبسط شده: 70
کاربرد پرلیت در صنعت ساختمان: 72
کاربرد پرلیت در بتن پاشی(شات کریت): 73
کاربرد پرلیت در عایق حرارتی: 73
کف های شناور: 74
مزایای کلی مصالح سبک پرلیتی: 75
ورميكس: 79
رس منبسط ( expanded clay) – ليكا (LECA) 80
LECA-light expanded clay aggregate 80
ویژگی ها و مزایای دانه های لیکا: 80
وزن کم 80
عايق حرارتي 81
عايق صوتي 82
نانو عايق ها  NANSULATE 83
عايق كاري ديناميكي 86
عايق كاري ساختمان بوسيله قير 87
استاندارد عايق كاري ساختمان بوسيله قير 88
 عایق صوتی
نگاه اجمالی
کسی که از مباحث علم فیزیک اطلاع داشته باشد، می‌داند که موضوع ارتعاش و موج در اغلب مباحث فیزیک و مکانیک یا بطور مستقیم وارد است یا وسیله و ابزاری برای استدلال و فهم موضوعات دیگر است. اگر گفته شود که: بدون اطلاع از خواص ارتعاشات تحصیل علم فیزیک و مکانیک کلاسیک غیر ممکن است شاید سخنی به اغراق گفته نشده است. اما موضوع ارتعاشات و فیزیک امواج مخصوص نور و صوت اهمیت اساسی دارند، زیرا در حقیقت موضوع قسمتهای عمده و مختلف این دو علم جستجو در خواص ارتعاش و موج چیز دیگری نیستند.
تاریخچه
زندگی پر از صداست و ما همیشه طالب شنیدن صداهای خوش و حیاتی هستیم و از صداهای نامطبوع و خطرناک گریزانیم. بطور کلی باید گفت که هر چه پیش می‌رویم، بشر نسبت به حس شنوایی بیشتر توجه پیدا می‌کند. پیشرفت روز افزون صنایع صوت از قبیل: تلفن ، رادیو ، فونوگراف ، ضبط صوت روی فیلم و تهیه فیلمهای صدا دار و غیره خود می‌تواند بر این موضوع دلیلی مسلم باشد. از نظر اهمیتی که آکوستیک یا علم صدا دارا می‌باشد می‌توان انتظار داشت که این موضوع در تاریخ علوم فیزیک جزء مطالب اساسی به شمار رفته باشد، در صورتی که چنین چیزی نیست، زیرا در قبال تاریخ سایر علوم ، تاریخ آکوستیک قسمت از قلم افتاده و مهجوری بیش نیست. یکی از دلایل این مهجوریت تاریخی این است که نظریه اساسی اصلی راجع به انتشار و اخذ صوت از زمانهای بسیار قدیم در تحولات فکر بشری پیدا شده و اسلوب این فکر همان است که امروزه مورد قبول ماست. قسمتهای عمده علم آکوستیک عبارتند از:
تولید صوت
وقتی که به یک جسم جامد ضربه وارد می‌سازیم، تولید صدا می‌کند. تحت بعضی از شرایط صدای حاصل ، بگوش انسان خوش آیند و مطبوع است و این در واقع اساس پیدایش علم موسیقی است که سالیان دراز قبل از تاریخ ضبط صوت ، موجود بوده است، اما موسیقی ، قرنها قبل از نظر علمی مورد تحقیق قرار گرفته ، جزء صنایع ظریفه محسوب می‌گردید. این مطلب مورد قبول عموم است که اولین فیلسوف یونانی که مبنای موسیقی را برسی نموده است فیثاغورث می‌باشد که 6 قرن قبل از میلاد زندگی می‌کرده است.
انتشار صوت
از مشاهداتی که در قدیم الایام شد و بدست ما رسیده ، معلوم می‌شود که صوت بوسیله آزمایشهای مربوط به هوا از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌گردد. در حقیقت ارسطو اصرار داشت که حرکت آزمایشهای مربوط به هوا در نقل و انتقالات صوت موثر است، ولی این موضوع مانند سایر مطالبی که در فیزیک بیان نموده است همراه با ابهام است. چون در موقع انتقال صوت ، آزمایشهای مربوط به هوا حرکتی نمی‌کند، بنابراین جای تعجب نیست که بگوییم که فلاسفه دیگر معاصر ارسطو این عقیده او را تکذیب نمودند.
به همین ترتیب در زمان گالیله ، یک فیلسوف فرانسوی گاساندی (Gassandi) ، انتشار صوت را جریانی از اجزا کوچک غیر مرئی بسیار ریز می‌دانست که از جسم صدا دار برخاسته و پس از عبور از آزمایشهای مربوط به هوا به گوش ما رسیده و آنرا متأثر می‌سازد. اولین کسی که تجربه زنگ زیر سرپوش خالی از آزمایشهای مربوط به هوا را امتحان کرد، آتانازیرس کیرثر (Jesuit Athanasuis Kircher) می‌باشد.
از ابتدای تاریخ آکوستیک تا به امروز ، تنها گیرنده صوتی مفید و جالب توجهی که دائما بکار رفته عبارت از گوش انسان می‌باشد. از اینرو قسمت عمده موضوع اخذ صوت به مطالعه و بررسی خواص آکوستیکی این عضو انحصار یافته است. جالب توجه این است که تا بحال یک نظریه کامل و قابل قبولی راجع به کیفیت شنوایی پیدا نشده است و موضوع شنوایی انسان یکی از مسایل پیچیده و گیج کننده علم جدید پیسکو فیزیک (Psycho Physics) می‌باشد.
ارتباط صوت و ارتعاش
تجربیات روزانه نشان می‌دهد که احساس شنیدن وقتی برای ما پیدا می‌شود که شی که در مجاورت ما واقع شده است به ارتعاش در آید. مثلا اگر پهلوی ما جامی فلزی قرار داشته باشد، چنانچه با یک قطعه فلز به بدنه جام بزنیم صدایی از آن به گوش می‌رسد و اگر با دقت به آن نگاه کنیم ملاحظه می‌گردد که در حین صدا دادن لبه جام غیر واضح می‌باشد و این علامت ارتعاش سریع است. اگر در این هنگام پاندول سبک وزن ساده‌ای را به بدنه جام نزدیک کنیم ضربه‌های پشت سر هم بدنه جام را روی پاندول که دلیل ارتعاش آن است بخوبی مشاهده می‌کنیم. اما بعضی اوقات ارتعاش به اندازه‌ای سریع است که با چشم دیده نمی‌شود و باید با وسایل مختلف از قبیل وسیله فوق وجود آنرا در اجسام ظاهر ساخت………….

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است