خانه » پروژه/تحقیق/مقاله » مکانیک و تاسیسات » مقاله انواع كمك فنرها و لرزه گيرها
مقاله انواع كمك فنرها و لرزه گيرها

مقاله انواع كمك فنرها و لرزه گيرها

دانلود مقاله انواع كمك فنرها و لرزه گيرها

معرفي انواع كمك فنرها و لرزه گيرها

سيستم تعليق

لرزش‌هاي پي‌درپي بدنه خودرو سبب خستگي راننده و سرنشينان مي‌شود. در پي آن كارايي و بازدهي رانندگي و عمر مفيد خودرو كاهش يافته و سلامتي انسان به خطر مي‌افتد. بنابراين مدل‌سازي مود سواري خودرو و به سازي پاسخ لرزشي آن با بهره‌ از ميراينده‌هاي ارتعاشي از ديدگاه‌هاي مهم در طراحي خودرو بوده، كه آسايش سرنشين، افزايش دوام خودرو، ايمني و افزايش كنترل خودرو را به دنبال دارد.

خاصيت ميرايش ارتعاشات و لرزش‌ها و رفع بعضي از اغتشاشات حركت در خودرو و حفظ بعضي ويژگي‌هاي مناسب جهت ايمني،‌ از ويژگي‌هاي مناسب مكانيكي است كه انجام آن با يك وسيله مكانيكي امكان‌پذير است . مجموعه مشخصي كه فراهم‌گر هدف بالا است، سيستم تعليق نام دارد. اين مجموعه قلمرو وسيعي را با خواص و وظايف متفاوت در بر دارد.

نقش سيستم تعليق در خودرو مهار چرخ در فضا (در سه راستاي Z , Y , X) و فراهم كردن حركات خطي و زاويه‌اي مناسب آن است . نيز چرخ‌ها را به صورت تكيه‌گاهي امن در زير خودرو نگاه مي‌دارد به گونه‌اي كه چرخ‌ها توان مهارسازي نيروهاي اعمالي به خودرو (گرانش، گريز از مركز، نيروهاي رانشي و ترمزي و …) را داشته باشند. ويژگي‌هاي سختي و ميرايي تعليق بايستي چنان برگزيده شوند كه پايداري و آسايش خودرو تامين گردد.

براي پي بردن به جايگاه سيستم تعليق، خودرو را در سه حالت زير در نظر مي‌گيريم :

بي‌تعليق : بدون سيستم تعليق، تاير و بدنه معلق مي‌باشند. در نتيجه هر ناهمواري در سطح جاده ، به سرنشينان خودرو منتقل خواهد شد.

با تعليق و بي‌لرزه‌گير : در اين حالت تاير به زمين چسبيده ولي بدنه معلق مي‌باشد. در نتيجه بدنه خودرو به طور مداوم به بالا و پايين نوسان مي‌كند.

با تعليق و لرزه‌گير : در اين حالت تاير و بدنه به زمين چسبيده است و لرزه‌گير، نوسانات فنر را دفع مي‌نمايد چرخ‌‌ها به راحتي به بالا و پايين حركت كرده و پايداري، اطمينان و راحتي خودرو را در پي خواهد داشت.

شكل 1 ـ مقايسه خودرو بدون تعليق، با تعليق بدون لرزه‌گير و با تعليق كامل

زير بخش‌هاي عمده سيستم تعليق شامل تاير،‌ فنر و لرزه‌گير مي‌باشد كه وظيفه آنها برقراري تماس بين چرخ و زمين، ايمني و راحتي سرنشينان مي‌باشد. نيز براي كاهش و در صورت امكان حذف سر و صدا و ارتعاشات، موادي چون لاستيك، چرم، اسفنج،‌ فنرهاي متفاوت (مارپيچي، شمشي و ميله‌هاي پيچشي) و ضربه‌گيرهاي مختلف (اصطكاكي، هيدروليكي و گازي) به كار مي‌رود.

زيربخش‌هاي سيستم تعليق

فنر

فنر عنصري انرژي دهنده و گيرنده مي‌باشد كه بر اثر تغيير شكل كشسان انرژي پتانسيل آن تغيير مي‌كند. در يك سيستم مكانيكي سختي نمايانگر ويژگي‌هاي فنريت آن است.

در تعيين ويژگي‌هاي فنريت سيستم‌هاي مكانيكي بايد انعطاف‌پذيري قطعات را نيز لحاظ كرد. محاسبه سختي مؤثر يك مجموعه به سادگي و با بهره از قانون برآيند فنرها امكان‌پذير است. اگر دو عضو به صورت سري قرار گرفته باشند، آنگاه فنر معادل به قرار زير است :

اگر دو عضو به صورت موازي قرار گرفته باشند، آنگاه فنر معادل به قرار زير است:

شكل 2 ـ روش‌هاي مختلف سرهم‌بندي فنر : روش موازي، روش سري و روش پيچشي

ويژگي‌هاي مكانيكي فنر

فنرها بر پايه رفتار و ويژگي‌هاي نيرويي به دو دسته خطي و ناخطي تقسيم مي‌شوند. در بيشتر فنرها، نيروهاي فنر تابعي از تغيير شكل آن به قرار زير است :از آنجا كه چرخش اين ميدان صفر است، بنابراين يك ميدان نيروي پايستار است. تابع پتانسيل (انرژي پتانسيل) اين ميدان پايستار به قرار زير است :

دسته‌بندي فنرها

فنرها گونه‌هاي مختلفي دارند، كه انواع پركاربرد آن در صنعت به قرار زير است :

فنر مارپيچ

فنر مارپيچ مفتولي فولادي است كه به صورت حلقه‌اي پيچانده شده است (شكل   ). فنر مارپيچ براي مقاومت در برابر بارهاي كششي، فشاري يا پيچشي ساخته مي‌شود. سختي يك فنر مارپيچ به قرار زير است :

(1-6)

d : قطر مفتول فنر

N : تعداد حلقه‌هاي فنر

R : شعاع ميانگين فنر

G : مدول برشي

شكل 3 ـ ساختار فنر مارپيچ

شكل 4 ـ گونه‌هاي مختلف انتهاي فنر مارپيچ

فنر مارپيچ نرم‌تر از فنر تخت است، يعني داراي سختي كمتري مي‌باشد. اين گونه فنرها كاربرد فراواني در سيستم‌هاي تعليق خودرو دارا مي‌باشند. فنرهاي مارپيچ به كار رفته در سيستم تعليق بيشتر به صورت عمودي نصب مي‌شوند و بنابراين به فضايي مناسب نياز دارند. اصطكاك در اين گونه فنرها ناچيز و تنها در محل تماس فنر با بدنه مطرح است. تنش اصلي ايجاد شده در اين گونه فنرها تنش برشي است، اگر چه كمي‌هم در اثر خمش دچار تنش مي‌گردند.

فنرهاي مارپيچ بهترين خاصيت را براي جذب انرژي ناشي از حركات ارتعاشي خودرو دارا مي‌باشند و از اين نظر بهترين كارايي را دارند. فنرهاي مارپيچ اجازه انحرافهاي بزرگتري را نسبت به فنرهاي تخت مي‌دهند و بنابراين آسايش و نرمي‌بيشتري را نسبت به فنرهاي تخت براي سرنشين خودرو فراهم مي‌آورند. امروزه در سيستم تعليق جلو و پشت سواري‌ها فنر مارپيچ بكار مي‌رود و ديگر از فنرهاي تخت استفاده نمي‌شود.

فرمت : قابل ویرایش | WORD | صفحات : 55/ بدون منابع

*************************************

نکته : فایل فوق قابل ویرایش می باشد

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است