خانه » پروژه » زمین شناسی و معدن » مقاله تغییر و تحولات گوگرد در خاک
مقاله تغییر و تحولات گوگرد در خاک

مقاله تغییر و تحولات گوگرد در خاک

دانلود مقاله تغییر و تحولات گوگرد در خاک

خلاصه

ظرفیت تولید گرگرد در ایران ۷۲۵/۱ میلیون تن در سال می باشد و با توجه به بالا بودن میزان تولید و نبودن بازار مناسبی برای صادرات، بازنگری مصرف گوگرد و افزایش کارآیی آن در بخشهای کشاورزی و صنایع ضروری به نظر می رسد.مقدار متوسط گوگرد در پوسته زمین حدود ۴/۰ درصد است و از نظر فراوانی سیزدهمین عنصر می باشد. دامنه تغییرات گوگرد در خاکها زیاد بوده و کمترین آن در خاکهای شنی و بیشترین آن در نواحی جزر و مدی که سولفیدها تجمع پیدا می کنند می باشد. یکی از ویژگیهای مهم گوگرد درجات مختلف اکسیداسیون گوگرد است که این امر به گردش آن در طبیعت کمک می کند چرخه گوگرد شامل چهار مرحله معدنی شدن، آلی شدن، کاهش و اکسید شدن می باشد.

فهرست مطالب

مقدمه ۲

گوگرد در خاک ۳

اشکال مختلف گوگرد ۵

چرخه گوگرد ۱۲

اکسیداسیون گوگرد ۱۸

عوامل محیطی مؤثر بر اکسیداسیون گوگرد ۲۱

روشهای عملی کردن اکسیداسیون گوگرد در خاک ۲۸

نقش گوگرد در گیاه ۳۰

اثرات متقابل گوگرد با سایر عناصر غذایی ۳۰

کودهای گوگردی ۳۲

مطالعه و بررسی آزمایشات اخیر بر روی گوگرد در کشور ۳۷

نتیجه گیری ۴۳

منابع

مقاله تغییر و تحولات گوگرد در خاک

مقدمه:

«گوگرد با وزن اتمی ۴/۳۲ دارای چندین حالت اکسیداسیون می باشد که پایین ترین آن ۲- در سولفید (گاز H2S و سولفید فرو Fes) و بالاترین آن ۶+ در سولفات  است. گوگرد دارای  چهارایزوتوپ پایدار ۳۲s ، ۳۳s ، ۳۴s ، ۳۶s با فراوانی طبیعی ۱/۹۵، ۷۴/۰، ۲/۴ و ۰۱۷/۰ درصد است. (۱۶)ظرفیت تولید گوگرد در ایران ۷۲۵/۱ میلیون تن در سال می باشد که تا سال ۱۳۸۵ به ۱۳۳/۲ میلیون تن خواهد رسید. تولید واقعی در سال جاری ۴/۱ میلیون تن و برای سال ۱۳۸۵ در حد ۷/۱ میلیون تن پیش بینی می شود. مراکز تولید گوگرد کشور عبارتنداز:

مجتمع پتروشیمی رازی (با سهم ۳۵ درصد)

مجتمع پتروشیمی خارک (۱۳ درصد)

پالایشگاه گاز خانگیران (۳۲ درصد)

پالایشگاههای نفت (۷ درصد)

منطقه پارس جنوبی (۱۳ درصد)

در مجموع مصرف کنونی گوگرد در حدود ۳۰۰ هزار تن می باشد که با میانگین رشد سالیانه ۵/۶ درصد تا سال ۱۳۸۵ به ۳۶۵ هزار تن خواهد رسید که رقم بسیار پایینی را نسبت به میزان تولید نشان می دهد. با توجه به قیمت و رکود بازار و هزینه های مربوط به حمل زمینی گوگرد عرضه آن به بازار بین ا لمللی راه حل مناسبی نخواهد بود و به همین جهت دو کمیته جداگانه جهت ایجاد زمینه های لازم در توسعه مصرف گوگرد در کشاورزی و صنایع تشکیل شده است.

 منابع :

  • افضلی، مهران، ۱۳۸۰٫ تأثیر گوگرد به زراعت کلزار. سمینار ملی تولید و مصرف گوگرد در کشور (خرداد ۱۳۸۲، مشهد)
  • امیر مکری، هرمز، ۱۳۸۰٫ صنعت گوگرد ایران: تحولات عرضه و تقاضا تا سال ۱۳۸۵٫ سمینار ملی تولید و مصرف در کشور
  • بنی جمال، سید محمد و محمد رضا شفیعی. اثر گوگرد، سولفات آهن و سولفات روی بر قابلیت جذب عناصر غذایی در گلایل و میخک. سمینار ملی تولید و مصرف گوگرد در کشور.
  • پسندیده، محمد، محمد جعفر، ملکوتی، و پیمان کشاورز. بررسی اثر گوگرد و مایه تلقیح تیوباسیلوس بر اکسایش گوگرد، pH محتویات چالکود و فراهمی فسفر از کود بیوفسفات طلایی. سمینار ملی تولید و مصرف گوگرد در کشور، مشهد.

فرمت : قابل ویرایش | WORD | صفحات : ۴۹

******************************************

نکته : فایل فوق قابل ویرایش می باشد

برای مشاهده سایر عناوین برروی لینک زیر کلیک بفرمایید


اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است