خانه » پروژه/تحقیق/مقاله » پزشکی » مقاله قدمت سنگ دستگاه ادراري
مقاله قدمت سنگ دستگاه ادراري

مقاله قدمت سنگ دستگاه ادراري

دانلود مقاله قدمت سنگ دستگاه ادراري

پيشگفتار:

قدمت سنگ دستگاه ادراري به قدمت انسان است.با وجود رشد تكنيكهاي مدرن مشكل سنگ ادراري هم چنان براي اورولوژيست ها و بيماران باقي مانده است. هم اكنون ميزان شيوع بيماري سنگ ادراري رو به افزايش مي باشد .اين سوال هميشه مطرح بوده است كه سنگ ادراري موجب چه نوع تغييراتي در مخاط ادراري مي شود؟ تا كنون مشخص شده است كه مخاط ادراري در پاسخ به محرك هايي چون سنگ وعفونت دچار پروليفراسيون،متاپلازي و ديس پلازي مي شود.گزارشهايي موجود است كه سنگ ادراري موجب بروز تومورهاي لگنچه مي شود بطوريكه در برخي مطالعات پيشنهاد شده است كه همه بيماراني كه تحت عمل جراحي حذف سنگ قرار مي گيرند از نظر تغييرات احتمالي اروتليوم بيوسپي وبررسي مي شوند.

قدمت سنگ دستگاه ادراري

اما مطالعه ديگري پيشنهاد بيوپسي را در بيماران مبتلا به سنگ شاخ گوزني عفوني داده است.از طرفي اثر مدت زمان ابتلا بيماران به سنگ كليه بر ميزان ضايعات وعوارض ناشي از سنگ هنوز مشخص نشده است و در مطالعات مختلف نتايج مختلفي بدست آمده است. با توجه به پروگنوزبد تومورهاي لگنچه وكليه بسيار مهم است كه اين بيماران در مراحل اوليه بروز آن تشخيص داده شود.بنابراين هدف مطالعه بر اين محور تنظيم شده است كه آيا نياز به انجام بيوسپي در هر عمل جراحي حذف سنگ مي باشد؟ و در صورتيكه اين پاسخ مثبت است آيا مي شود زمان مشخصي را براي بيوسپي از مبتلايان به سنگ كليه در نظر گرفت؟

نتيجه گيري نهايي :

سنگ ادراري و عفونت به عنوان يك عامل محرك مزمن مي تواند موجب تغييرات هيستولوژيك مخاط ادراري شود كه اين اثرات با بروز سن افزايش مي يابند.با توجه به اينكه PNL بيشترين نقش را در درمان جراحي سنگ دستگاه فوقاني ادراري دارد و بزرگنمايي قابل ملاحظه اي به جراح مي دهد روش مناسبي براي بررسي ضايعات دستگاه ادراري فوقاني است .پيشنهاد مي شود در مواردي كه بيمار با بيماري مزمن ديگري همچون UPJO همراه است و يا سابقه طولاني (حداقل8 سال ) از سنگ ادراري را ذكر مي كند و يا در نفروسكوپ مشكوك به نظر مي رسد بيوپسي انجام شود.

 

فرمت : قابل ویرایش | WORD | صفحات :50+ فایل فاقد اشکال و شکل می باشد

************************************************

نکته : فایل فوق قابل ویرایش می باشد

 

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است