خانه » لیست » پروژه » نانوتکنولوژی و علوم » مقاله نانو سيمان و نانو بتون
مقاله نانو سيمان و نانو بتون

مقاله نانو سيمان و نانو بتون

مقاله نانو سيمان و نانو بتون

مقدمه :

نانو تكنولوژي يك رشته جديد نيست ، بلكه رويكردي جديد در تمام رشته‌ها است. در سالهاي اخير تحقيقات زيادي در خصوص افزودن نانو ذرات به سيمان انجام گرفته است.

فناوري نانو كاربردهاي وسيعي در حوزه‌هاي مختلف از جمله صنايع غذايي ، دارويي ، پزشكي ، بيوتكنولوژي ، الكترونيك و كامپيوتر و ارتباطات و حمل و نقل و انرژي و محيط زيست و هوا فضا و … دارد. تغيير مقياس ساخت باعث تغييراتي اساسي در نحوه طراحي سيستم‌ها خواهد داشت ، زيرا در مقياس نانو ، نيروهاي بين‌مولكولي و نيروهاي ديگر مرتبط وارد محاسبات مي‌شوند. كنترل مواد در مقياس نانو به معناي ساختن ساختارهاي بنياني در مقياسي است كه در آن اندازه‌ها خواص اساسي معين مي‌شود (نانو آخرين مقايس توليد) و بنابراين كنترل خواص مواد حاوي ذرات نانو بهتر امكان‌پذير مي‌باشد.

نانو ذرات افزودني به سيمان هم مي‌تواند از نوع تركيبات تشكيل دهنده خود سيمان (اكسيد سيليس ، اكسيد آهن و آلومينا)  باشند و هم از تركيباتي ديگر (براي مثال كربونانو تيوب) كه در جهت ايجاد خواصي مشخص و معين در سيمان ، كاربرد دارند. به عنوان مثال ، براي حصول به سيماني با خواص مناسب جهت استفاده در چاه‌هاي نفت افزودن نانو ذرات مناسب مي‌باشد. در حال حاضر متخصصين پژوهشگاه صنعت نفت به دانش فني مورد نياز براي ساخت نانو افزودني مناسبي براي كنترل خواص سيمان كاري جداره چاههاي نفتي دست يافته‌اند. هدف اصلي استفاده از نانو افزودني‌ها در سيمان جداره چاههاي نفتي مقابله با وجود مشكلاتي از لحاظ پايين بودن فشار مخزن و ضرورت ايجاد فشار لازم توسط سيمان استفاده شده مي‌باشد.

همچنين استفاده از كربن نانوتيوب به عنوان نانو افزودني در سيمان پتانسيل فوق‌العاده قوي (سيمان سخت) ايجاد مي‌كند چون هم يك ماده تقويت كننده ايده‌آل مي‌باشد و  هم قطر آن شبيه اندازه كلسيم ـ سيليكات ـ هيدرات است از ديگر كاربردهاي كربن نانوتيوب در صنعت ساختمان استفاده از آن به عنوان اجزاء ساختاري و عامل انتقال حرارت مي‌باشد به نحوي كه يكي از كاربردهاي آن ، استفاده از آن براي گرم كردن ساختمان‌ها مي‌باشد.

نکته : فایل فوق قابل ویرایش می باشد

فرمت : قابل ویرایش | WORD| صفحات :15

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است