خانه » پروژه » گرافیک وهنر » پروژه صنعت چاپ
پروژه صنعت چاپ

پروژه صنعت چاپ

دانلود پروژه صنعت چاپ

فصــل اول:

 كليات تحقيق

مقدمه:

در سراسر تاريخ افراد بشر همواره درپي بهبود توانايي خويش براي دريافت و جذب اطلاعات درباره محيط پيرامون خود و افزايش سرعت، وضوح و تنوع در انتقال مربوط به خود بوده‌اند .

آنان كار برقراري ارتباط را با استفاده از اشارات سر ودست و علايم صوتي آغاز كردند. و براي انتقال پيام‌هاي خود به توسعه و تكميل يك رشته ابزار غير لفظي پرداختند : موسيقي ، رقص ، طبل ، آتش‌هاي نشانه ، نقاشي و ديگر نماد‌هاي ترسيمي مانند پيكتوگرام از اين دسته‌اند. در پي پيكتوگرام ، ايدئوگرام  كه اهميت ويژه‌اي داشت ، زيرا به بيان موضوعي يا انديشه انتزاعي كمك مي‌كرد.

اما آنچه به نوع بشر در دنياي حيواني ، يك موقعيت ممتاز بخشيد تكامل زبان بود. كه به ارتباط انساني ، رسايي و دقت بخشيد. تمام اين ابزارهاي ارتباط كه هم زمان از آنها استفاده مي‌شد، درفرآيند تشكل افراد به صورت جامعه و براي بقاء آنان ابزاري ضروري بود.

خط، دومين پيشرفت و دستاورد عمده بشري، به كلام ، دوام و بقاء و به جوامع استمرار بخشيد. خط يا نوشتن ، كه همانا استفاده از نشانه‌هاي نموداري براي توصيف منظم زبان گفتاري است، به نظر برخي صاحب نظران موثرترين رويداد در سراسر تاريخ فرهنگي و يكي از بزرگترين دستاوردها در تاريخ تمدن است . عصر پيش از تاريخ با اختراع خط پايان يافت و آدمي از تاريكي آن دوره به روشني تاريخي پاي نهاد و نوشته‌هايي برجا گذاشت و تصوير روشن يا روشنتري از خود و پيرامون خود به آيندگان نشان داد.

پروژه صنعت چاپ

خط ابزاري بود براي نگاه و حفظ داشتن هرگونه پيام و يا اطلاع در زمان حال و آينده و ابزراي براي از ميان برداشتن موانع برسر انتقال ، حفظ و نگهداري دانسته‌هاي بشري و استمرار جامعه انساني بود. سومين دستاورد بزرگ تاريخ بشري كه تاريخ عصر ارتباطات نوين از آن آغار مي‌شود ، اختراع چاپ بود فني كه در چين در قرن هشتم ميلادي و در اروپا در قرن پانزدهم پديد آمد.

منابع و مآخذ:

  • آرين‌پور، يحيي (1357)؛ از صبا تا نيما ، جلد اول ، تهران : كتابهاي جيبي
  • آموزگار ، سيروس (1355) ؛ كتاب و كتابخانه ؛ تهران ، وزارت فرهنگ و هنر
  • «آنچه تيراژ را كاهش يا افزايش مي‌دهد» (1371) ، صنعت چاپ ؛ شماره 116 ص 49 – 52
  • ابوالحمد ، عبدالحميد ، (1366) ؛ «منشور حقوق پديد آورنده» ، كتابنماي ايران ؛ گردآورنده چنگيز پهلوان دفتر يكم ، تهران ص 295-301
  • اديب سلطاني ، ميرشمس‌الدين ، (1365) ؛ راهنماي آماده ساختن كتاب ، تهران ، سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامي
  • ارجمند ، ليلا (1373)؛ « جابه‌جائيهاي بازار كتاب از آغاز تا امروز » ، سروش ، دوره 16 ، شماره 720
  • افشار ، ايرج (1344) ؛ سير كتاب در ايران : اميركبير
  • امامي ، كريم (1369) ؛ «باز هم دربارة پيمان حق مؤلف » ، نشر دانش ، دوره 10 شماره 3

 

 فرمت : قابل ویرایش | WORD | صفحات : 223

******************************************

نکته : فایل فوق قابل ویرایش می باشد

 

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است